Marmaris'in Ekonomisi

Marmaris’in Ekonomisi

Marmaris’in ekonomisi turizm ve tarıma dayalıdır.Uzun süren yaz mevsimi,uygun iklimi, zengin tabiî güzellikleri, yat limanları ile ülkemizin en önemli turizm merkezlerindendir.İlçede yetiştirilen başlıca tarım ürünleri turunçgiller,buğday,tütün,zeytin,yerfıstığı,tahıl,susam,sebze ve meyvedir.Sanâyisi gelişmemiştir.Arıcılık yapılmaktadır.Marmaris’in çam balı meşhurdur.Günlük ağaçlarından elde edilen sığla yağı ihraç edilip, ekonomiye katkı sağlanmaktadır.

Marmaris’in merkezi Cennet Adası ile Keçi ve Bedir adaları yanında bulunan bir koy’un kuzey kıyısında kurulmuştur. Yat turizmi açısından büyük önem taşıyan bir limanı vardır. Limanından Rodos Adasına düzenli küçük feribot seferleri yapılır. Muğla-Datça karayolu ilçeden geçer. İl merkezine 56 km mesafededir.Marmarisin Kıyılarında birçok tatil köyü ve tatil sitesi,otel,motel,pansiyon,yazlık ve günlük evler vardır.Bunlar Türk ekonomisine çok büyük katkı sağlamaktadır.

Ekonomisi

Marmaris’in Belde ve Köylerinde Yetişenler

ADAKÖY: Sığla

ÇAMLI KÖYÜ: Avakado,Kivi,Narenciye,Zeytin,Yenidünya,Ceviz,Şeftali,Çilek,Sığla,Böğürtlen,Buğday,Yulaf,Erik,Fiğ(yem bitkisi),Enginar,Mısır hertürlü sebze çeşitleri.

ÇETİBELİ KÖYÜ: Erik,Narenciye,Zeytin,Sığla,Üzüm Bağı,Ceviz ve hertürlü sebze çeşitleri

TURGUT KÖYÜ: Narenciye,Yerfıstığı,Erik,Kayısı,Zeytin,Badem,Mısır,Yenidünya,Buğday,Yonca,Fiğ,Üzüm Bağı,Adaçayı,Kekik,hertürlü sebze çeşitleri.

ORHANİYE KÖYÜ: Yerfıstığı,Zeytin.Narenciye,Zerdali,Kayısı,Yenidünya,Badem,Kekik,Adaçayı,Keçiboynuzu,Kara Kekik,Ceviz,Üzüm Bağı,hertürlü sebze çeşitleri..

SELİMİYE KÖYÜ: Zeytin,Badem,Narenciye,Keçiboynuzu,Kekik,Adaçayı,Fiğ,Buğday,Yulaf,Üzüm Bağı,Yenidünya,hertürlü sebze çeşitleri.

TAŞLICA KÖYÜ: Buğday,Yulaf,Fiğ,Zeytin,Keçiboynuzu,Üzüm Bağı,Narenciye,Badem,Adaçayı,Kekik,Yenidünya,hertürlü sebze çeşitleri.

SÖĞÜT KÖYÜ: Narenciye,Yenidünya,Keçiboynuzu,Badem,Zeytin,Üzüm Bağı,Fiğ,Buğday,Yulaf,Kekik,Adaçayı,hertürlü sebze çeşitleri.

BAYIR KÖYÜ: Keçiboynuzu,Üzüm Bağı,Narenciye,Fiğ,Yulaf,Buğday,Zeytin,Kekik,Adaçayı,Badem,Yenidünya,hertürlü sebze çeşitleri.

BOZBURUN BELDESİ: Yenidünya,Badem,Keçiboynuzu,Narenciye,Zeytin,Üzüm Bağı,Fiğ,Buğday,Yulaf,Adaçayı,hertürlü sebze çeşitleri.

OSMANİYE KÖYÜ: Keçiboynuzu,Narenciye,Zeytin,Üzüm Bağı,Fiğ,Buğday,Yulaf,Kekik,Adaçayı,Badem,Yenidünya,hertürlü sebze çeşitleri.

HİSARÖNÜ KÖYÜ: Fiğ,Buğday,Yulaf,Dağ Çileği,Arpa,Zeytin,Mısır,Narenciye,Erik,Şeftali,Yenidünya,Ceviz,Kivi,Böğürtlen,Avakado,Karpuz,Ahududu,Üzüm Bağı,hertürlü sebze çeşitleri.

KARACASÖĞÜT KÖYÜ: Çilek,Dağ Çileği,Elma,Şeftali,Yenidünya,Üzüm Bağı,Nar,Zeytin,Böğürtlen,Ceviz,Sığla,Zeytin,Altın Çilek,Avakado,Buğday,Kivi,Fiğ(yem bitkisi),Yulaf,Enginar,Mısır hertürlü sebze çeşitleri.

Arıcılık

Arıcılık

Bölgenin, Muğla İli başta olmak üzere önemli çam balı üretim alanlarına sahip olması, kışlarının ılık geçmesi, özellikle kıyı şeridinde yılın neredeyse yağışsız günleri arıcılık faaliyetiyle uğraşmaya elverişli olması ve baharın erken gelmesi, arıcılık açısından tercih nedeni olmaktadır.Ege bölgesi her ne kadar 1.161.670 koloni varlığı ile ikinci sıra gözükse de ülke arıcılığının kalbi durumunda ve göçer arıcıların merkezidir. Çam balı üretiminde ülke arıcılarının yaklaşık % 50’sinin bu bölgede faaliyet göstermesi bölgenin önemi göstermektedir ki, bu da yaklaşık dünya koloni varlığının neredeyse % 4’üne karşılık gelmektedir.

Dünya çam balı üretiminin yaklaşık % 92’si bu bölgede üretilirken, geri kalan % 8’lik bölümü Yunanistan’dan sağlanmaktadır. Bugün Çanakkale’ den Antalya ya kadar çam balı üretim alanları olsa da Muğla ilimiz merkez durumunda olup, toplam çam balı üretiminin yaklaşık % 75 sağlamaktadır.

İstatistiklere yansıyan Ege bölgesindeki 2010 yılındaki çam balı üretimindeki düşüş hedefi çam balı üretimi olan Muğla üreticisini olumsuz etkilemiştir. Muğla arıcısı genel olarak bölge içersinde göçer arıcılık yapmakta ve çam balını hedeflemektedir.

Ülke arıcılığında önemli yere sahip olan Ege Bölgesi’ nde Muğla ve çevresinde Anadolu arısının güneybatı tipi olan Muğla ekotipi en yaygın ve farklı koşullara adapte olmuş ekotiptir. Geç sonbaharda çam balına adapte olduğu gibi, yaz mevsimi sonundan kış mevsimine kadar etkin bir bal toplama özelliği gösterebilmektedir Yüksek döl verimi nedeniyle hızlı gelişmesi ve çamda yüksek bal verimi ile diğer ırklardan ayrılır. Ülkenin birçok yöresinde yapılan araştırmalarda diğer ırklara üstünlük sağlamıştır. Ancak oğul eğilimi ve hırçınlığı diğer gruplardan yüksek bulunmuştur.

 

Balıkçılık

Balıkçılık ve süngercilik uzun yıllar Marmaris’in geçim kaynağıydı.Şimdi de balık çıkıyor ama eskisi kadar bol değil.

Balık avı yaygınlaştıkça ve Karadeniz’den, Akdeniz Mersin’den, İzmir’den büyük gırgır tekneleri bölgeye girdikçe Marmaris, Turunç, Bayır, Söğüt, Bozburun, Selimiye, Orhaniye, Hisarönü, Gökovalı yerli küçük balıkçıların payı haliyle azalıyor.

Küçük balıkçı tekneleri bu nedenle,gırgır teknelerinin bölgeye geldiği Ekim ayından sonra çekiyorlar teknelerini kıyıya.Avlanmayı da havaların nispeten iyi olduğu Nisan-Ekim döneminde yapıyorlar.

Marmarite çıkan balıklar:

Akya, Sinarit, Orfoz, Lagos, Sokkan, İşkoroz, Barbunya, İstavrit, Lapa, Mercan, Trança, Lambuka (bir Akya türü),Keler (küçük torik).

Eskisi kadar olmasa da kabuklular da çıkarılıyor denizden.Karavida, İstakoz gibi…

Avlanma,ağ ve bırakma (parakete) ile yapılıyor genellikle.

Marmariste zıpkınla avcılık da yaygın bir avlanma ve spor türüdür.

arama : Marmaris’in Ekonomisi, Ekonomik yönden marmaris nasıl bir durumdadır?, Marmaris’in Geçim Kaynakları Nelerdir?, Ekonomisi neye bağlıdır?, Turizm sektörünün ekonomiye katkısı nasıldır?